Ciguns ( Ci Gun vai angliski Qigong ) ir sens ķīniešu tradicionālās vingrošanas veids, meditācija kustībā, ar kuras palīdzību cilvēks veido saikni ar apkārtējo vidi, iepazīst sevi, uzlabo pašsajūtu un kopējo dzīves kvalitāti. Tā ir gan atveseļošanās metode, gan māksla dzīvot harmonijā ar dabu, kā arī garīgās pašizaugsmes ceļš.
Jēdziens Ci Gun (latviski ciguns) ķīniešu valodā tiek aprakstīts ar diviem hieroglifiem “ci” iekšējā enerģija, dzīvības enerģija jeb dzīvības spēks un “gun” darbs, vadīšana. Tātad Ci Gun nozīmē enerģijas vadīšana vai darbs ar dzīvības enerģiju. Jāpiebilst, ka ķīniešu hieroglifam “ci’ ir arī citas nozīmes un viena no tām ir “gaiss”, tāpēc pareizi būtu arī teikt, ka ciguns ir elpošanas vingrošana, darbs ar gaisu un elpu.
Ciguns ir Ci enerģijas izmantošanas māksla: tās iegūšana no apkārtējās vides, pārveidošana un izstarošana. Plašākā nozīmē ciguns ir māksla sevi uzturēt pie labas veselības, tā ir arī sava veida filozofija, domāšanas veids, kā nodibināt saikni starp cilvēku, apkārtējo pasauli un Visumu.
Pateicoties cigunam, cilvēki maina savu domāšanu, pasaules uztveri un, izpildot noteiktus vingrojumus, iegūst mieru, mazina hroniskas sāpes, uzlabo koncentrēšanās spējas un koordināciju, iegūst prāta, ķermeņa un gara veselumu, ļauj apzināties tik nozīmīgo sajūtu "šeit un tagad".
Ciguna trīs dārgumi
Nodoms, kustība un elpa ir trīs ciguna vingrošanas stūrakmeņi, jeb “Trīs dārgumi”. Visi trīs ir vienlīdz svarīgi, nav iespējams tos atdalīt vienu no otra. Nodoms, jeb doma iekustina ci, savukārt, ci iekustina asinis, muskuļus un ķermeni, elpošana nodrošina svaigu ci no gaisa un palīdz atbrīvoties no nevajadzīgās ci, bet kustība palīdz enerģijai plūst pa ķermeni, ienesot tajā rāmumu, līdzsvaru, viengabalainības sajūtu, prieku un radošumu.